Coğrafi İşaret Yaylanın Endemik Bitkileri İçin ‘Coğrafi İşaret' Hazırlığı
Coğrafi İşaret
Sosyal İletişim Kanallarımız Çakırlar Sk.Emirbeyazıt, 48000 Muğla Merkez/Muğla +90 212 212 35 17 Muğla Patent Logo

Coğrafi İşaret

Muğla Haberleri Yaylanın Endemik Bitkileri İçin ‘Coğrafi İşaret' Hazırlığı
,  Ana Kategori : Blog,  Kategori :  Muğla Haberleri  Tarih :  9.1.2018       Google Plus      
Coğrafi İşaret
Çakırlar Sk.Emirbeyazıt, 48000 Muğla Merkez/Muğla +90 212 212 35 17 Coğrafi İşaret » Muğla Patent

Muğla Patent Logo


Rakım olarak kent merkezinin 40 metre altında kalan, çıkılmayan, inilen yayla olarak bilinen Menteşe Karabağlar Yaylasının iyileştirilmesi ve ekonomiye kazandırılması amacıyla Muğlalı Mimar Taşkın Bilginer'in girişimleri ile bir araya gelen bilim insanları, STK temsilcileri ve yayla sakinleri, öncelikli olarak yaylanın endemik bitki türlerinin ve yayla kavununun coğrafi işaret alması konusunda fikir birliğine vardılar.


Toplantıya, ADÜ kurucu Rektörü Y. Ziraat Mühendisi Prof. Dr. Cezmi Öncüer, Prof. Dr. Sabri Şener, Prof. Dr. Süreyya ve Tülin Baş, Emekli Öğretmen Jale Eren, Karabağlar Yaylası Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Av. Sevinç Göçügenci, Ziraat Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Şalk, Makine Mühendisi Ünsal Kiremitçi, Ziraat Odası Temsilcisi Menmet Ersen, Tarım İl Müdürlüğünden Sema Köseoğlu, Emekli Hastane Müdürü Mehmet Üzümlüoğlu, Dr. Can Kırcalıoğlu ve yayla üreticileri katıldı. Muğla Ticaret ve Sanayi Odası salonunda yapılan toplantının açılışında konuşan Taşkın Bilginer, Karabağlar Yaylasının iyileştirilmesi ve ekonomiye kazandırılması için bir araya geldiklerini belirtti. Bilginer kendisinin tarımcı ve çiftçi olmadığını, Muğla'nın değerlerini ön plana çıkarmayı kendisine bir görev addettiğini açıkladı.


Karabağlar Yaylası Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Sevinç Göçügenci, yaylanın bugünü ve dünü arasındaki farkın ortaya konulması gerektiğini söyledi.


Katılımcılar, drenaj suyu sorunu, irimlerin zamanla su taşkınlarına karşı yükseltilmesi, ekolojik tarım uygulamaları ve toprak iyileştirme çalışmalarının yapılması, yaylanın yerleşim birimi olmasının önlenmesi, tarımsal SİT alanı olarak ilan edilmesi, Karabağlar Yaylası üreticileri için özel bir Pazar tahsissin yapılması, yayla endemik bitki türlerinin ve pıtraklı yayla kavununun iyileştirilmesi ile kontrollü ekimi ve coğrafi işaret alması için çalışma başlatılması gerektiği ve yayla üreticisinin korunmasına yönelik başlıklar ortaya konuldu.


Belirlenen sorunlar ve çözümleri ile ilgili olarak ayrı ayrı çalışma birimlerinin oluşturulması kararı alındı.


/kaynak:Milliyet

Muğla Haberleri

DİĞER İÇERİKLERİMİZ
Bulunduğu yörenin ismiyle anılan ürünlerin sadece o yörede üretilip satılmasını amaçlayan coğrafi işaret tescilinde Ege Bölgesi, Türkiye şampiyonu oldu.
0 Yorum

    Yorum Yapın
    MUTLU MÜŞTERİLER
    TET Hukuk & Danışmanlık olarak Etkin Patent firmasıyla uzun süredir birlikte çalışmaktayız. Etkin Patent, talep ve fikirlere yaklaşım tarzı, farklı bakış açısı ve olumlu müşteri ilişkileriyle müşteri memnuniyetini daima ön planda tutmaktadır. Bu misyonla hareket eden Etkin Patent’in bugüne kadar gösterdiği başarılarının, ilerleyen zamanlarda da artarak devam edeceğine inancımız tam olup, Etkin Patent ailesine teşekkürlerimizi sunarız.


    E-Bülten