coğrafi işaret tescilinde şampiyon oldu Bulunduğu yörenin ismiyle anılan ürünlerin sadece o yörede üretilip satılmasını amaçlayan coğrafi işaret tescilinde Ege Bölgesi, Türkiye şampiyonu oldu.
coğrafi işaret tescilinde şampiyon oldu
İletişim 0536 580 37 57 / Mobil Görünüm
Sosyal İletişim Kanallarımız Çakırlar Sk.Emirbeyazıt, 48000 Muğla Merkez/Muğla +90 212 212 35 17 Muğla Patent Logo

coğrafi işaret tescilinde şampiyon oldu

coğrafi işaret tescilinde şampiyon oldu Bulunduğu yörenin ismiyle anılan ürünlerin sadece o yörede üretilip satılmasını amaçlayan coğrafi işaret tescilinde Ege Bölgesi, Türkiye şampiyonu oldu.
,  Ana Kategori : Blog,  Kategori :  Muğla Haberleri  Tarih :  12.1.2019       Google Plus      
Çakırlar Sk.Emirbeyazıt, 48000 Muğla Merkez/Muğla +90 212 212 35 17 Muğla Patent

Muğla Patent Logo


Ali Budak- Bulunduğu yörenin ismiyle anılan ürünlerin sadece o yörede üretilip satılmasını amaçlayan coğrafi işaret tescilinde Ege Bölgesi, Türkiye şampiyonu oldu. 

Son bir yılda İzmir'den şambali, Muğla'dan Milas zeytinyağı ve Denizli'den Buldan bezinin coğrafi işaret almasıyla Ege'nin tescilli ürün sayısı 37'ye yükseldi. Ege'nin hemen ardından 32 ürünle Karadeniz ikinci, 31 ürünle Marmara Bölgesi üçüncü oldu. Akdeniz ise 19 ürünle bölgeler içinde son sırada yer aldı. İzmir ise 10 tescilli ürünüyle tek başına Türkiye sıralamasında Kayseri ile birinciliği paylaşıyor.


 Diğer yandan Ege Bölgesi'nde 46 ürün halen süreçlerin tamamlanmasını beklerken, sadece geçtiğimiz yıl bölgeden yapılan başvuru sayısı 19 oldu. Bu 19 başvuruda Muğla 7 ürünle birinci, İzmir ise 6 ürünle ikinci sırada yer aldı.


Ege'nin 3 ürününün daha Türk Patent Enstitüsü'nden (TPE) onaylanmasıyla Ege Bölgesi'nin coğrafi işaret alan ürün sayısı 37'yi buldu. Bu yıl Çeşme kavunundan, Tavas baklavasına, Akhisar köftesinden, Balıkesir kuzu etine kadar Ege'den 19 yeni ürün daha bekleme sürecine alındı. 


Halen beklemede olan Ege'nin diğer ürünleriyle birlikte sayı böylece 46'ya yükseldi. Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından bugüne kadar ülke genelinde 205 ürüne onay verilirken yasal süreçlerin tamamlanıp tescil belgesi için sırada bekleyenlerin sayısı da 291'i buldu. Bekleme sürecini dolduran İzmir şambalisi, Milas Zeytinyağı ve Buldan Bezi ise son 1 yılda tescillenerek Ege'nin yüzünü güldürdü.


Muğla atakta

İzmir, 10 ürünle Ege'nin en fazla tescilli ürüne sahip kenti unvanına sahipken, 2016'da en fazla tescil başvurusunda bulunan şehir ise 7 ürünle Muğla oldu. Tescilli üründe İzmir'i sırasıyla 8 ürünle Manisa, 7 ürünle Balıkesir izledi. Son sırada ise 2'şer ürünle Aydın ve Uşak yer aldı. 2016'da coğrafi işaret belgesi almak için başvuran Ege illeri içinde birinci 7 ürünle Muğla olurken onu 6 ürünle İzmir ve 4 ürünle Denizli izledi. Aydın ve Balıkesir'in birer ürünle başvurduğu sıralamada Manisa ve Uşak herhangi bir başvuruda bulunmadı.

/kaynak:ekpres

 coğrafi işaret tescilinde şampiyon oldu

DİĞER İÇERİKLERİMİZ
Türkiye'nin mermer üretiminin yaklaşık yüzde 20'sinin gerçekleştirildiği Muğla'dan 60 ülkeye mermer ihraç ediliyor.
0 Yorum

    Yorum Yapın
    MUTLU MÜŞTERİLER
    BEKAN SİGORTA MARKA VE PATENT ile bizleri tanıştıran, yaptığımız işte FARKINDALIK Yaratmamıza destek olan, Güncel değişiklikleri tarafımıza anında ileterek, canlı kalmamızı sağlayan, birlikte çalıştığımız her alanda, VİZYONUMUZA katkıda bulunan ETKİN PATENT AİLESİNE sonsuz teşekkürler.


    E-Bülten