Hakkimizda

Online Tescil

Marka

Patent

Tasarım

Kalite Belgelendirme

Blog

coğrafi işaret tescilinde şampiyon oldu » Muğla Patent Bulunduğu yörenin ismiyle anılan ürünlerin sadece o yörede üretilip satılmasını amaçlayan coğrafi işaret tescilinde Ege Bölgesi, Türkiye şampiyonu oldu.
coğrafi işaret tescilinde şampiyon oldu

coğrafi işaret tescilinde şampiyon oldu

Ana Kategori : Blog, Kategori : Muğla Haberleri
Muğla Haberleri coğrafi işaret tescilinde şampiyon oldu Bulunduğu yörenin ismiyle anılan ürünlerin sadece o yörede üretilip satılmasını amaçlayan coğrafi işaret tescilinde Ege Bölgesi, Türkiye şampiyonu oldu.
Muğla Patent +90 212 212 35 17


Ali Budak- Bulunduğu yörenin ismiyle anılan ürünlerin sadece o yörede üretilip satılmasını amaçlayan coğrafi işaret tescilinde Ege Bölgesi, Türkiye şampiyonu oldu.

Son bir yılda İzmir'den şambali, Muğla'dan Milas zeytinyağı ve Denizli'den Buldan bezinin coğrafi işaret almasıyla Ege'nin tescilli ürün sayısı 37'ye yükseldi. Ege'nin hemen ardından 32 ürünle Karadeniz ikinci, 31 ürünle Marmara Bölgesi üçüncü oldu. Akdeniz ise 19 ürünle bölgeler içinde son sırada yer aldı. İzmir ise 10 tescilli ürünüyle tek başına Türkiye sıralamasında Kayseri ile birinciliği paylaşıyor.


Diğer yandan Ege Bölgesi'nde 46 ürün halen süreçlerin tamamlanmasını beklerken, sadece geçtiğimiz yıl bölgeden yapılan başvuru sayısı 19 oldu. Bu 19 başvuruda Muğla 7 ürünle birinci, İzmir ise 6 ürünle ikinci sırada yer aldı.


Ege'nin 3 ürününün daha Türk Patent Enstitüsü'nden (TPE) onaylanmasıyla Ege Bölgesi'nin coğrafi işaret alan ürün sayısı 37'yi buldu. Bu yıl Çeşme kavunundan, Tavas baklavasına, Akhisar köftesinden, Balıkesir kuzu etine kadar Ege'den 19 yeni ürün daha bekleme sürecine alındı.


Halen beklemede olan Ege'nin diğer ürünleriyle birlikte sayı böylece 46'ya yükseldi. Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından bugüne kadar ülke genelinde 205 ürüne onay verilirken yasal süreçlerin tamamlanıp tescil belgesi için sırada bekleyenlerin sayısı da 291'i buldu. Bekleme sürecini dolduran İzmir şambalisi, Milas Zeytinyağı ve Buldan Bezi ise son 1 yılda tescillenerek Ege'nin yüzünü güldürdü.


Muğla atakta

İzmir, 10 ürünle Ege'nin en fazla tescilli ürüne sahip kenti unvanına sahipken, 2016'da en fazla tescil başvurusunda bulunan şehir ise 7 ürünle Muğla oldu. Tescilli üründe İzmir'i sırasıyla 8 ürünle Manisa, 7 ürünle Balıkesir izledi. Son sırada ise 2'şer ürünle Aydın ve Uşak yer aldı. 2016'da coğrafi işaret belgesi almak için başvuran Ege illeri içinde birinci 7 ürünle Muğla olurken onu 6 ürünle İzmir ve 4 ürünle Denizli izledi. Aydın ve Balıkesir'in birer ürünle başvurduğu sıralamada Manisa ve Uşak herhangi bir başvuruda bulunmadı.

/kaynak:ekpres